Obecnie zaawansowana technologia umożliwia nam szeroki wachlarz systemów ogrzewania naszego domu lub mieszkania. Grzejniki montowane standardowo pod oknem nie są jedyną dostępną na rynku opcją. Na popularności zyskuje ogrzewanie sufitowe - poszukując alternatywnych sposobów ogrzania pomieszczenia warto wziąć je pod uwagę. 

Jak to działa?

Ogrzewanie sufitowe należy do systemów ogrzewania powierzchniowego. Ciepło wytworzone przez elementy grzejne jest oddawane przez płaszczyznę - może być nią ściana, podłoga lub sufit. Istotne jest, że tego typu rozwiązania bazują na stosunkowo niskich temperaturach, które oddawane są przez dużą powierzchnię - znacznie większą, niż w przypadku standardowych grzejników podokiennych. 

 

Systemy ogrzewania sufitowego

Najpopularniejszymi dostępnymi obecnie rozwiązaniami są specjalne maty oraz folie grzejne. Folie grzewcze posiadają zatopiony w swojej strukturze materiał emitujący ciepło. Działanie jest oparte na wykorzystaniu zjawiska podczerwieni, więc należą do elektrycznych systemów grzewczych. Dostępne są różne moce folii grzejnych, które należy dostosować do ogrzewanego wnętrza. Do ogrzewania sufitowego używa się folii grzejnych o mocy 220W/m2. Największą moc dobrze rozważyć w wysokich domach lub mieszkaniach- jeżeli odległość od podłogi do sufitu jest większa niż 3 metry, powinniśmy zdecydować się na folię o stosunkowo dużej mocy, nawet 400W/m2. Taka sama zasada dotyczy miejsca, w którym prognozujemy duże straty ciepła. 

Drugim dostępnym rozwiązaniem są maty grzewcze sufitowe. Tak samo jak folie są rodzajem elektrycznego ogrzewania sufitowego. Składają się z siatek z tworzywa sztucznego, w których zamocowane są kable elektryczne. Standardowo szerokość siatek to 50 cm, natomiast długości są bardziej zróżnicowane - możemy wybierać z przedziału między 2 a 25 m. Mocowane są w warstwie tynku i, tak samo jak w przypadku folii grzejnych, sprzedawane maty mają różne moce. 

Sterowanie ogrzewaniem sufitowym odbywa się za pomocą termostatu umieszczonego przeważnie na ścianie pomieszczenia.

 

Zalety ogrzewania sufitowego

Na pierwszy rzut oka możemy nie widzieć istotnej różnicy między ogrzewaniem sufitowym i podłogowym - oba systemy są powierzchniowe i niewidoczne.

Ogrzewanie podłogowe nakłada na nas jednak sporo ograniczeń związanych z materiałami, jakie mogą zostać wykorzystane podczas aranżacji i wykończenia. Decydując się na ogrzewanie sufitowe ten problem nas nie dotyczy.

Ograniczone zjawisko konwekcji, co ogranicza ilość unoszącego się w powietrzu kurzu.
Z tego względu ogrzewanie sufitowe jest przyjazne dla zdrowia i polecane alergikom;

Równomierny rozkład ciepła w pionie – pomiędzy sufitem a podłogą;

Łatwa możliwość regulacji temperatury i dostosowanie jej do pory dnia;

Wady

Ogrzewanie sufitowe nie jest jednak wolne od wad. Wśród nich wymienić należy:

Ograniczone zjawisko konwekcji – ciepłe powietrze nie opada w dół;

Ogrzewanie sufitowe, dla osiągnięcia tej samej wydajności co ogrzewanie podłogowe, wymaga ustawienia wyższej temperatury;