Jeśli ktoś chce użyć kotła elektrycznego do ogrzewania pomieszczeń, a jednocześnie zaoszczędzić znaczne zasoby finansowe, najlepiej zainstalować energooszczędny kocioł elektrodowy w swoim systemie CO. Dzięki niemu nie zapłacimy dodatkowych pieniędzy za prąd, jak w przypadku innych kotłów elektrycznych, kocioł będzie ekonomiczny, niezawodny, trwały, a jednocześnie prosty i wygodny do użytku w domu.

Co to są kotły elektrodowe?

Kotły elektrodowe są bardzo kompaktowe i wygodne w użyciu. Wymiary urządzenia są niewielkie. Operacja wymaga podłączenia zasilania. Komin nie jest potrzebny, ponieważ nie ma produktu spalania. Kocioł elektrodowy jest zaprojektowany w taki sposób, że nośnik ciepła, tj. specjalnie przygotowany dla tego kotła płyn, służy bezpośrednio, jako element grzewczy. Cząsteczki płynu rozpadają się na naładowane dodatnio i ujemnie. Cząsteczki o ładunkach dodatnich przenoszą się na elektrodę dodatnią, a ujemnie ładują do ujemnej. W wyniku ruchu jonów wytwarzana jest energia cieplna, która jest przenoszona do chłodziwa. W ten sposób kocioł elektrodowy wraz z odpowiednio dobranym zasobnikiem wody pozwala zaoszczędzić do 40% energii elektrycznej w porównaniu z innymi rodzajami kotłów elektrycznych.

Zalety ogrzewania kotłami elektrodowymi

Energooszczędne kotły grzewcze mają wiele ważnych zalet, które sprawiają, że są one bardziej niż odpowiednie. Nie jest zaskakujące, że dzisiaj elektrodowe kotły grzewcze są coraz bardziej poszukiwane, ponieważ przede wszystkim pomagają zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. W kontekście stałego wzrostu cen energii i usług komunalnych są one idealnym rozwiązaniem, a przy tym cena zakupu jest stosunkowo niska.

Korzyści, jakie daje zastosowanie kotła elektrodowego

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Prostota i niezawodność konstrukcji zapewniają długą żywotność
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa: elektrodowe kotły grzewcze działają na zasadzie obwodu elektrycznego, dlatego w przypadku wycieku płynu grzewczego obwód otwiera się, a urządzenie przestaje działać. W ten sposób zapobiega się sytuacjom awaryjnym
 • Nie są wrażliwe na skoki napięcia, co również podnosi ich poziom bezpieczeństwa
 • Przyjazność dla środowiska i ciche działanie: ogrzewanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska
 • Autonomia: są idealne do ogrzewania prywatnego domu, ponieważ można je łatwo zainstalować w dowolnym systemie grzewczym
 • Energooszczędny kocioł grzewczy ma przekaźnik, który pozwala na niezależne utrzymywanie ustawionej temperatury przez długi czas.
 • Zastosowanie pieców elektrodowych
 • Ze względu na energooszczędność piece elektrodowe mogą być wykorzystane do:
 • Ogrzewania budynków: szkoły, biura, hale produkcyjne, sportowe.
 • Zaspokojenie zapotrzebowania, na CO i CWU dla dużej ilości osób – osiedla mieszkaniowe.
 • Domy jednorodzinne – spełnienie wymaganych norm emisji spalin, przy mieszanym lub pełnym sposobie instalacji i jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów ogrzewania.
 • Wolność energetyczna – zasilanie urządzeń domowych a także pieca, CO, CWU, prądem z odnawialnych źródeł energii.

Ponadto kotły elektrodowe można zainstalować na działkach rekreacyjnych, basenach a także w firmach dla ograniczenia kosztów.

Jak ekonomiczny jest kocioł elektrodowy?

W kotłach elektrodowych nie występują straty ciepła, dzięki czemu sprawność sięga 99,98%. Pozostały procent to strata na elementach systemu grzewczego. Z kolei zużycie energii elektrycznej zależy od wymaganej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu, a także strat ciepła, które należy zrekompensować, aby utrzymać dany poziom ciepła. Ważną rolę odgrywa także dostępność systemów optymalizacji zaopatrzenia w ciepło.
W kotłach elektrodowych specjalny płyn jest podgrzewany nie za pomocą elementu grzejnego, ale za pomocą elektrod. Ta część przenosi energię elektryczną do płynu, a ona z kolei jest podgrzewany przez własny opór, gdy przepływa przez niego prąd. Napięcie przykładane do elektrod umieszczonych w płynie jonizuje je, jednak zjawisko elektrolizy nie jest obserwowane, ponieważ katoda i anoda stale zmieniają miejsca wraz z częstotliwością sieci elektrycznej.

Kotły elektrodowe czy pompy ciepła?

Domy energooszczędne charakteryzują się małym poborem energii elektrycznej do ogrzewania. Instalacja pompy ciepła wiąże się z dużą inwestycją finansową, trzeba zakupić pompę i wykonać kolektor gruntowy. Koszty ponoszone na zakup i eksploatację zwrócą się najwcześniej po 26 latach, po takim czasie cały system grzewczy będzie wymagał modernizacji i kolejnego wkładu finansowego. Ponadto pompy ciepła trzeba serwisować, co 12 miesięcy, natomiast kotły elektrodowe są tańsze od pomp ciepła o ponad połowę, serwisowane co 2-3 lata, oraz są znacznie prostsze w montażu.