Jeśli ktoś chce użyć kotła elektrycznego do ogrzewania pomieszczeń, a jednocześnie zaoszczędzić znaczne zasoby finansowe, najlepiej zainstalować energooszczędny kocioł elektrodowy w swoim systemie CO. Dzięki niemu nie zapłacimy dodatkowych pieniędzy za prąd, jak w przypadku innych kotłów elektrycznych, kocioł będzie ekonomiczny, niezawodny, trwały, a jednocześnie prosty i wygodny do użytku w domu.
Kotły elektrodowe są bardzo kompaktowe i wygodne w użyciu. Wymiary urządzenia są niewielkie. Operacja wymaga podłączenia zasilania. Komin nie jest potrzebny, ponieważ nie ma produktu spalania. Kocioł elektrodowy jest zaprojektowany w taki sposób, że nośnik ciepła, tj. specjalnie przygotowany dla tego kotła płyn, służy bezpośrednio, jako element grzewczy. Cząsteczki płynu rozpadają się na naładowane dodatnio i ujemnie. Cząsteczki o ładunkach dodatnich przenoszą się na elektrodę dodatnią, a ujemnie ładują do ujemnej. W wyniku ruchu jonów wytwarzana jest energia cieplna, która jest przenoszona do chłodziwa. W ten sposób kocioł elektrodowy wraz z odpowiednio dobranym zasobnikiem wody pozwala zaoszczędzić do 40% energii elektrycznej w porównaniu z innymi rodzajami kotłów elektrycznych.
Energooszczędne kotły grzewcze mają wiele ważnych zalet, które sprawiają, że są one bardziej niż odpowiednie. Nie jest zaskakujące, że dzisiaj elektrodowe kotły grzewcze są coraz bardziej poszukiwane, ponieważ przede wszystkim pomagają zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. W kontekście stałego wzrostu cen energii i usług komunalnych są one idealnym rozwiązaniem, a przy tym cena zakupu jest stosunkowo niska.
Ponadto kotły elektrodowe można zainstalować na działkach rekreacyjnych, basenach a także w firmach dla ograniczenia kosztów.
W kotłach elektrodowych nie występują straty ciepła, dzięki czemu sprawność sięga 99,98%. Pozostały procent to strata na elementach systemu grzewczego. Z kolei zużycie energii elektrycznej zależy od wymaganej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu, a także strat ciepła, które należy zrekompensować, aby utrzymać dany poziom ciepła. Ważną rolę odgrywa także dostępność systemów optymalizacji zaopatrzenia w ciepło.
W kotłach elektrodowych specjalny płyn jest podgrzewany nie za pomocą elementu grzejnego, ale za pomocą elektrod. Ta część przenosi energię elektryczną do płynu, a ona z kolei jest podgrzewany przez własny opór, gdy przepływa przez niego prąd. Napięcie przykładane do elektrod umieszczonych w płynie jonizuje je, jednak zjawisko elektrolizy nie jest obserwowane, ponieważ katoda i anoda stale zmieniają miejsca wraz z częstotliwością sieci elektrycznej.
Domy energooszczędne charakteryzują się małym poborem energii elektrycznej do ogrzewania. Instalacja pompy ciepła wiąże się z dużą inwestycją finansową, trzeba zakupić pompę i wykonać kolektor gruntowy. Koszty ponoszone na zakup i eksploatację zwrócą się najwcześniej po 26 latach, po takim czasie cały system grzewczy będzie wymagał modernizacji i kolejnego wkładu finansowego. Ponadto pompy ciepła trzeba serwisować, co 12 miesięcy, natomiast kotły elektrodowe są tańsze od pomp ciepła o ponad połowę, serwisowane co 2-3 lata, oraz są znacznie prostsze w montażu.