Zakaz paliw stałych w Krakowie - co oznacza dla mieszkańców?

1 września 2019 r. weszły w życie przepisy, wprowadzające zakaz używania paliw stałych w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych na terenie Krakowa. Oznacza to, że mieszkańcy Krakowa oraz właściciele restauracji odczują utrudnienia, związane z ogrzewaniem nieruchomości oraz użytkowaniem pieców, grilli i innych urządzeń, wymagających paliwa stałego, takiego jak węgiel i drewno. Za złamanie zakazu grozi mandat karny w wysokości 500 zł, nieprzyjęcie mandatu może oznaczać karę grzywny w wysokości do 5000 zł. Mieszkańcy Krakowa i przedsiębiorcy będą zmuszeni zmienić sposób ogrzewania oraz przygotowywania potraw. Poza piecami węglowymi oraz kominkami, w których palimy drewnem, zakazem objęte zostały grille, umieszczone na stałe. Stanowiące instalację grille dużych rozmiarów, umieszczone na stałe podlegają zakazowi. Grille niewielkie, przenośne, użytkowane rekreacyjnie, sezonowo są dopuszczone do użytku.

Krakowskie restauracje w trudnej sytuacji

Zakaz palenia węglem i drewnem oznacza dla restauratorów konieczność rezygnacji z użytkowania wielu rodzajów pieców. Dobra wiadomość w tej sytuacji dotyczy lokali, posiadających duże piece, obsługujące ponad 500 osób w ciągu doby. Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji, decyzją prezydenta miasta największe piece mogą zostać dopuszczone do użytku. Właściciele mniejszych lokali będą zmuszeni poszukać innych rozwiązań. Czy to oznacza koniec działalności dla małych lub dopiero rozwijających się biznesów w branży gastronomicznej? Ekologiczne rozwiązania stwarzają wiele możliwości, dlatego warto jak najszybciej zastanowić się nad zmianą sposobu ogrzewania i dostarczania energii dla urządzeń gastronomicznych.
 

Energia odnawialna doskonałą alternatywą

Coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania energii jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Panele słoneczne pozyskują energię z promieni słonecznych, i produkują energię elektryczną. Przesyłanie energii do elektrowni pozwala korzystać z produkcji własnej energii, co oznacza niższe rachunki za prąd. Przesył prądu do elektrowni rozliczany jest w ustalonych okresach rozliczeniowych najpopularniejszy i najbardziej korzystny jest roczny okres rozliczeniowy. Jak montować panele fotowoltaiczne, aby instalacja była opłacalna? Przede wszystkim należy umieścić je w miejscu niezacienionym, gdzie dopływ promieni słonecznych jest w miarę możliwości największy. Najczęściej jest to południowa strona dachu. Miejscem umieszczenia paneli może być ściana lub część gruntu, aby instalacja była efektywna należy pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia paneli. Energia odnawialna opłaca się coraz bardziej, zwłaszcza, że koszty montażu maleją. Dzięki programowi „Mój Prąd” można skorzystać z dotacji. W Krakowie panele fotowoltaiczne sprawdzą się doskonale, wpisując się znakomicie w przepisy, wykluczające ogrzewanie węglem i drewnem, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.