Szukając rozwiązań na ogrzewanie, coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, całych powierzchni odbiegając od standardowych grzejników, które nie zajmują tylko miejsce, ale również ciężko dostosować je do nowych aranżacji wnętrz. Dziś pod lupę weźmiemy folię grzejną oraz mate grzewczą. Porównamy oba sposoby na ogrzanie pomieszczeń w domach i przedstawimy, w jakich miejscach najlepiej je stosować.

Folia grzejna

Folia grzejna inaczej zwana jako folia grzewcza na podczerwień to innowacyjne rozwiązanie ogrzewania powierzchni typu podłogi, ściany oraz sufity. Do stworzenia taśmy użyto technologii powiązanej z elektrycznym oporem węgla, a do produkcji użyto również specjalistycznej aluminiowej pasty. Sposób ogrzewania z pomocą foli grzejnej odbywa się wyłącznie za sprawą energii elektrycznej, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego miejsca na specjalistyczne piece grzewcze bądź system ogrzewania. To bardzo dobry wybór dla osób lubujących się w ogrzewaniu podłogowym jednakowo do mieszkań oraz budynków otwartych publicznie. Folie grzejne są w stu procentach bezpieczne oraz ognioodporne, a żywotność szacowana wynosi aż 100 lat.

Mata grzewcza

Maty grzewcze to rozwiązanie ogrzewania bardzo wydajne oraz łatwe w położeniu. Stworzone z włókna szklanego i kabla grzewczego stosowane są w ogrzewaniu podłogowym. Maty grzewcze to rozwiązanie ogrzewania elektrycznego, które dzięki dokładnej izolacji nie jest łatwopalne i nie wymaga od domownika specjalnej rutynowej konserwacji. Użytkowane są zarówno w łazienkach, kuchniach jak i wszelkich pomieszczeniach wymagających ogrzania. System złożony z mat grzewczych potrzebuje jedynie zasilania prądem 230 V.

Kiedy stosujemy maty grzewcze, a kiedy folie grzejne?

Wydawać się może, że folie grzejne oraz maty grzewcze to zamienne zastosowania innowacyjnego ogrzewania naszych domów. Nic bardziej mylnego, ponieważ różnią się miejscem, w jakim możemy zastosować dany system. Folie grzejne przede wszystkim mogą być kładzione zarówno na ścianach, sufitach, jak i podłogach, choć to nie jedyne różnice. Folie grzewcze przede wszystkim są stosowane pod powierzchnią suchą, jaką są panele drewniane i winylowe lub płyta kartongips przy ogrzewaniu ściennym i sufitowym. Folia nie odkształca paneli ani nie wpływa na ich powierzchnię. Maty grzewcze kładzione są pod podłogami ceramicznymi, dlatego ich zastosowanie cenione jest tak bardzo w łazienkach. Maty grzewcze stosowane są wyłącznie, jako ogrzewanie podłogowe.

Podsumowując system mat grzewczych oraz foli grzejnych, dowiadujemy się, że oba systemy są bardzo wydajnym i oszczędnym sposobem na ogrzewanie całego mieszkania bądź domu. Jednakże działają na innych płaszczyznach i pod innymi materiałami. Ceniąc sobie zmienne podłoże w domu, nie musisz się martwić o ogrzewanie powierzchniowe, gdyż maty grzewcze i folie grzejne użyte w mieszkaniu, domu bądź w każdym pomieszczeniu, które tego potrzebuje razem dają niezawodny system ogrzewania w całym domu, niezależnie od upodobań do płytek bądź paneli.

W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną zapewnia nam darmowe niezwykle komfortowe ogrzewanie domu, bez konieczności budowy kotłowni, kominów doprowadzania instalacji gazowej.