FOLIE GRZEJNE - OGRZEWANIE PODŁOGOWE TO PRZYSZŁOŚĆ, NOWOCZESNE ENERGOOSZCZĘDNE OGRZEWANIE

Ogrzewanie podłogowe cieszy się stale rosnącą popularnością. Ze względu na liczne zalety i jego rozsądny koszt, coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Obecnie inwestorzy chętnie stosują nowoczesną technologią, jaką są folie grzejne. Znacznie prostsze w instalacji, pozwalają na niedrogie i skuteczne ogrzanie każdego domu, bez konieczności ingerencji w wylewki.

Czym są folie grzejne?

Folie grzejne to specjalne elastyczne elementy grzewcze, zasilane energią elektryczną. Są złożone z kilku warstw ochronnych oraz jednej funkcyjnej. Znajdują zastosowanie w ogrzewaniu płaskich powierzchni – takich jak podłogi, ściany i sufity. Na rynku dostępne są folie grzewcze w formie pasów o szerokości 30-100 cm i zmiennej długości do kilkudziesięciu metrów. Ich grubość wynosi maksymalnie 5mm, dzięki czemu można z powodzeniem stosować je pod każdym rodzajem podłogi bez ryzyka przekroczenia określonych wymiarów.
Folie układa się bezpośrednio pod panelami, deskami bądź płytkami, przy czym można je stosować jedynie pod podłogi pływające o grubości nie przekraczającej 14mm. Pod elementy drewniane najlepiej zastosować folię o mocy 60W/m2, pod materiały laminowane odpowiednie będzie 80W/m2.
Zasada działania folii grzejnych jest niezwykle prosta. Dzięki energii elektrycznej emitują one promieniowanie podczerwone, wytworzone ciepło oddawane jest na dużej powierzchni, zapewniając jego stałą i równomierną emisję w budynku. Obecnie tradycyjne ogrzewanie podłogowe w wylewce jest coraz częściej wypierane przez folie grzewcze (folie grzejne).

 

Zalety folii grzewczych

Główną zaletą folii grzewczych jest wyjątkowa prostota i nieinwazyjność ich montażu. Wystarczy rozłożyć na wylewce pasy grzewcze i pokryć je wybraną warstwą wykończenia. Emitują one ciepło do otoczenia, niwelując problem konwekcji, typowej w domach ogrzewanych za pomocą centralnego ogrzewania. Brak tego zjawiska sprawia, że tego typu ogrzewanie podłogowe jest niezwykle przyjazne dla alergików.
Folie grzejne nie wymagają posiadania kotła, pomp i kominów, znacznie obniżając koszt inwestycji budowlanej. Ponadto nie zużywają opału, a więc nie musimy organizować miejsca do jego składowania.

 

Tego typu ogrzewanie podłogowe jest wyjątkowo energooszczędne, niedrogie w eksploatacji, a zarazem przyjazne dla środowiska naturalnego. Można zasilać je za pomocą paneli słonecznych, ograniczając nawet całkowicie koszty ogrzewania budynku. Niska temperatura pracy do 24 – 28 stopni Celsjusza sprzyja także minimalnemu zużycie energii.
Wytrzymałość folii grzewczych szacuje się nawet na 50 lat. Gdy nastąpi końcowy okres ich eksploatacji, bez problemu można wymienić je na nowe przy okazji zmiany pokrycia podłogi. Folię grzewczą można zainstalować zarówno w trakcie budowy, jak i remontu. Może pokrywać całe pomieszczenie lub jego wybrane fragmenty. Ważną zaletą jest uniwersalność folii i ich niezmienna sprawność grzewcza, niezależnie od zastosowanego pokrycia zewnętrznego podłogi czy ścian.

Folie grzewcze coraz częściej są wybierane jako następca tradycyjnego ogrzewania podłogowego w wylewce. Wyjątkowo proste w montażu i eksploatacji, pozwalają na skuteczne, tanie i ekologiczne ogrzewanie każdego budynku.