Za oknem ponuro, dzień coraz krótszy, a na zewnątrz chłodno i wilgotno - jesień i zima stanowią zwykle ten okres w roku, w którym najchętniej zostajemy w domu. Otuleni ciepłym kocem, z gorącą czekoladą lub herbatą na stole i ulubioną książką w ręku najchętniej spędzilibyśmy całe godziny na kanapie, nie ruszając się z miejsca ani na krok. Jednak nawet we własnych czterech ścianach będziemy w końcu zmuszeni ruszyć po małe co nieco do kuchni (wciąż szczelnie owinięci kocem) lub skorzystać z toalety. Zwłaszcza w tym ostatnim miejscu, gdzie powinniśmy czuć się szczególnie bezpiecznie i przytulnie, naszą idyllę może zburzyć... zimna podłoga!

Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto?

Powyższy scenariusz jest oczywiście delikatnie przerysowany, jednak kto mógłby szczerze przyznać, że nie lubi przyjemnego grzania w stopy od kamiennej lub drewnianej podłogi? Najważniejszą cechą podłogowego ogrzewania jest jednak wydajność oraz oszczędność energii w porównaniu do klasycznych grzejników.

Ponadto, jednym z efektów ogrzewania podłogowego, który uzyskiwany jest przede wszystkim dzięki użyciu tzw. folii grzejnych lub mat grzewczych, jest bardzo równomierny rozkład temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to niemożliwe do osiągnięcia za pomocą standardowego ogrzewania grzejnikowego.

Warto również wspomnieć, że podłogowe ogrzewanie jest nie tylko bardziej estetyczne (poprzez brak grzejników wystających ze ścian) i praktyczne, ale również ekologiczne. Taki typ ogrzewania jest szczególnie polecany dla astmatyków, ze wzgędu na niewielką ilość wydzielanego kurzu.

O ile zaagnażowanie kapitałowe jest wyraźnie wyższe w przypadku ogrzewania podłogowego, o tyle sam rodzaj ogrzewania gwarantuje dość szybki zwrot z inwestycji. Co więcej, mając na uwadzę wysoką wydajność tego rozwiązania, można również rozważyc możliwość podłączenia fotowoltaiki do systemu, co pozwoli oszczędzić dodatkowe pieniądze.
 

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Podstawą funkcjonowania systemów podłogowego ogrzewania są wspomniane wcześniej folie grzewcze. Umożliwiają one przeprowadzenie procesu emisji ciepła poprzez wykorzystanie promieniowania podczerwonego. Właśnie dzięki temu rozwiązaniu, ogrzewanie podłogowe jest tak wydajne, energooszczędne i ekologiczne.

Wykorzystywane w budowie systemu folie grzejne wykonane są przede wszystkim z wysokiej jakości węgla (musi on mieć konkretne właściwości). Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, nieco podobnemu do drukowania, poszczególne materiały, z których tworzona jest folia, są na siebie nakładane warstwowo (dzięki temu możliwa jest emisja promieni podczerwonych).

Jeśli chodzi o zasilanie folii grzewczych, odpowiada za nie charakterystyczna miedziana taśma, która jest na stałe podłączona do domowej sieci elektrycznej.